0224 223 23 21 - 0850 532 23 21 - 0554 936 15 16 bilgi @ gizmotur.com

  AYVALIK

  Ayvalık‘ın kent merkezi ve çevresi görülmeye değer doğal ve kültürel güzelliklerle kaplı. Merkezdeki taş sokaklar, kiliseden camiye dönüştürülmüş tarihi yapılar, evler. Ayvalık’ın merkezinde her adımda Rum ve Osmanlı kültürlerinin detaylarına rastlamak, tarihi hissetmek mümkün. Kent merkeziyle birlikte bölgede gezilmesi gereken diğer yerler ise;

  Şeytan Sofrası: Çamlık Orman Kampı’nın yukarısında bulunuyor. Geçmiş zamanda bir lav birikintisi olan Şeytan Sofrası’nın tepe kısmı yuvarlak bir sofra şeklinde. Alanda demir bir kafes içinde şeytana ait olduğu söylentilerinin geçmişten günümüze sürdüğü çok büyük bir ayak izi mevcut. Çam ormanları ile bezenmiş Ayvalık adalarına hüküm süren büyük bir tepe olan Şeytan Sofrası’ndan özellikle güneşin batışı izlemeniz gereken görüntülerden. Şeytan Sofrası tepesinde bir adet restoran da bulunuyor.

  Cunda Adası: Cunda (Alibey Adası), idari olarak Ayvalık’a bağlı. Ayvalık çevresinde Ayvalık Adaları olarak isimlendirilen irili ufaklı 22 adadan yerleşime uygun tek ada Alibey Adası. Ege’de bulunan Türkiye’nin en büyük 4. adası olma özelliğini taşıyan ada, Rum ve Osmanlı izleri taşıyan tarihi yapılara ve Girit Mutfağı’nın özgün lezzetlerini sunan restoranlara ev sahipliği yapıyor.

  Kartal Yuvası ve Delikli Taş: Çamlık Koyu’nda bulunan iskeleye ulaşıldığında en uç kısma kadar yürüyüp, Tımarhane Adası ile durduğunuz yer arasında bulunan boğaza baktığınızda, ayağınızın hemen altından başlayan ve denizin derinliklerine doğru ilerleyen kayalıklara eski dönemdeki insanlar ‘’Kartal Yuvası’’, biraz ilerisinde bulunan, denizden yükselen katran rengi ve delikli kayaya ise ‘’Delikli Taş’’ deniyor. Ayvalık’ta gezilecek yerlere dahil olan bu kayalar profesyonel ya da amatör fotoğraf severlerin oldukça ilgisini çekiyor.

  Küçükköy Sarımsaklı: Ayvalık, Küçükköy beldesine bağlı olan Sarımsaklı, kilometrelerce uzanan mavi bayrak ödüllü plajından dolayı bağlı bulunduğu beldeden çok daha ünlü. Özellikle yaz tatillerinde Ayvalık’ta gezilecek yerlere eklenmesi gereken Sarımsaklı ile birlikte çevresindeki Badavut, Küçükköy ve Altınova da görülmeli.

  Badavut, Sarımsaklı’nın girişinde bulunan ayrı bir koy. Sarımsaklı’ya göre çok daha küçük ve sakin olan Badavut’u, özellikle kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler tercih edebilir. Küçükköy, Ayvalık’ın bozulmamış kültürel dokusu, geleneksel köy evleriyle dikkat çeken doğal bir köşesi. Altınova ise Sarımsaklı’nın devamında yer alan ve kum adasına ev sahipliği yapan özel bir tatil beldesi.

  Kozak Yaylası: Ayvalık ile Bergama’nın arasındaki binlerce hektarlık alanı kaplayan yaylanın Balıkesir ve İzmir il sınırları içinde toprakları bulunuyor. Ayvalık’ta gezilecek yerler içinde sayılabilecek olan Kozak Yaylası’nın Bergama’ya olan uzaklığı 20 km. 5 milyon civarında fıstık çamı ile kaplanmış bulunan Kozak Yaylası, Ege bölgesinin en güzel kamp, piknik ve gezi mekanlarından biri. Bergama Krallığı’ndan bugüne dek fıstık çamına sahip olan yörede 5 milyon civarında fıstık çamı ağacı bulunuyor. Günümüzde yılda 800 tondan fazla fıstık elde edilen yaylaya Bergama tarafından çıkarken yol kanarındaki pınarlar oldukça etkileyici görüntüler oluşturuyor.

  Kozak Yaylası’nda Neler Yapılır?

  * Kozak, Bergama ve Ayvalık arasında bulunuyor. Toplam yolun 67 kilometre olduğu yaylanın her metre karesi oldukça güzel. Bütün köylere uğramak ise yapılabilecek en keyifli aktıvitelerden.

  * Nebiler Köyü’nde bulunan şelale görülmeye değer. Küçük bir kaplıcası da bulunuyor. Ayrıca bölgede bulunan mağara da gezilmeli.

  * Ayvatlar’da bulunan ve daha henüz kazı çalışmalarına başlanılmamış bir antik kent mevcut.

  * Bölgedeki ilk yerleşim bölgesi olan Atçılar da gezilebilir.

  * Göbeller bölgesinde yürüyüş parkurları ve kamp alanları mevcut. Kuş gözlemciliği yapmak isteyen konuklar için oldukça elverişli.

  * Demircidere’de, Türkmen soyunun geleneklerini keşfedebilirsiniz.

  * Aşağıbey’de bulunan ve tarihin izlerini taşıyan Roma hamamını da görülmeye değer.

  Kozak’ta Ne Yenir?

  Demircidere bölgesinde yöreye özgü keşkek yapılıyor. Bir de “gelin alma” sırasında pişirilen “sura” var. Kemiksiz kuzu kaburga, kuşüzümü, Kozak fıstığı ve dağlardan toplanmış olan otlar ile birlikte fırına veriliyor.

  Değerli misafirlerimiz
   
   
  Değerli misafirlerimiz turumuz 06.00’da Bursa Kent Meydanından siz misafirlerimizi alarak GizmoTur.com  araçiçi ikramlar eşliğinde Ayvalık’a doğru yola çıkıyoruz. Saat 11:00 civarı Ayvalık merkeze varıyoruz. Teknemize binerek saat 11.30’da hareket ediyoruz. 
  • Egenin berrak koylarında seyahat ederken toplam 7 adet ada ziyaret ediyoruz. 
  • İlk adada yemek molamızı veriyor ve ardından yüzme molamızı da bu adada veriyoruz. Yemekte sınırsız balık siz değerli misafirlerimize ikramımızdır. 
  • Gezimiz boyunca toplam 3 adada yüzme molaları vereceğiz. (Her mola 1 saat)
  • Son adada ise meyve ikramımız siz konuklarımızı bekliyor olacak.
  • Daha sonra teknemiz ile Cunda adasına gidiyor ve adamızda 1 saatlik serbest zaman veriyoruz. Burada meşhur sakızlı dondurma ve lokumların tadına varabilirsiniz.
  Değerli konuklarımız gezimizde son olarak Ayvalık’ın en yüksek tepesi olan Şeytan Sofrasına çıkıyoruz. Rivayete göre şeytanın ilk ayak bastığı yer olarak bilinmekte ve orada şeytanın ayak izi bulunmaktadır. Resimlerimizi çekinmemizin ardından güneşin batışını seyredip enfes çay ve kahvemizi yudumladıktan sonra dönüş yoluna geçmek için hazırlıklara başlıyoruz. Ortalama  20.00 civarı Bursa’ya dönmek üzere yola çıkıyoruz. Gezimiz son buluyor ve bir dahaki GizmoTur.com organizasyonlarında buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  YAKINLARDAKİ DİĞER TURLAR


  7 Gün 6 Gece
  Sorunuz

  8 Gün 7 Gece
  Sorunuz

  Günübirlik Tur
  Sorunuz

  Günübirlik Tur
  Sorunuz

  BLOG YAZILARI

  © 2022 Gizmo Turizm. Tüm hakları saklıdır