0224 223 23 21 - 0850 532 23 21 - 0554 936 15 16 bilgi @ gizmotur.com

  Baştanbaşa Balkanlar Turları

  Doğanın, yeşilin ve mavinin tüm canlılığıyla gülümsediği, tarihin nakış gibi işlenmiş dokusunun hala korunduğu sımsıcak insanların diyarı Balkanlar herkesin görmesi ve tanıması gereken bir coğrafya. Yurt dışı turlarının en eğlenceli bir o kadar da kültür dolu turlarından biridir Balkan Turları…

  Hem Avrupa hem de Osmanlı mimarisini bir arada barındıran Üsküp’te Vardar Nehri üzerine kurulmuş Taş Köprüyü, Türk Çarşısı’nı, doğal park ve bahçeler ile Rahibe Teresa’nın Evi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  Meşhur Mostar Köprüsü ile tanıdığımız Mostar dar sokakları ve kendine özgü mimarisiyle mutlaka görmeniz gereken önemli şehirlerden biridir. Mostar Köprüsü Osmanlı döneminde inşa edilmiş, savaş döneminde yerle bir olmuş, fakat savaştan sonra yapıldığı yılların aslına uygun olarak aynı ölçülerde, aynı taşlar kullanılarak yeni baştan inşa edilmiştir. Bu güzel hikâyeye sahip köprüyü dünya gözüyle mutla görmeli ve fotoğraflamalısınız.

  Makedonya’nın cenneti olarak adlandırılan Ohrid büyük bir gölün etrafına kurulmuş tarihi ve doğal güzellikleri günümüze dek korunmuş bir şehirdir. Ohrid sokaklarını yürüyerek arşınlamalı, Ohrid Kalesi’ni, Plaoshnik Kilisesi’ni, National Ohrid MuseumNational Park Galicica’yı ziyaret etmelisiniz. Ardından Makedonya’nın diğer bir şehri Manastır’da Atatürk’ün zamanında eğitim gördüğü ve şu an müze olarak kullanılan Manastır Askeri İdadisini ziyaret etmeli ve anı defterine küçük bir not düşmelisiniz. Ayrıca Manastır’daki Saat KulesiHaydar Kadı Camii2. Philip Heykeli ve Kapalı Çarşı görmeniz gereken yerlerdendir.

  Balkan turunun vazgeçilmez noktası Saraybosna, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini içinde barındırmaktadır.  Eski Şehir denilen bölge tarihi yapıların toplandığı bir yerdir ve burada; Gazi Hüsrev Bey CamiiKatolik ve Ortodoks KatedraliLatin KöprüsüSvrzo EviKurşunlu MedresesiMorica HanBaş Çarşı görülmeye değer mekânlardır.

  Tuna ve Sava Nehirlerinin tam ortasında kurulmuş kendine has şehir Belgrad’da Belgrad KalesiSaat KulesiKalemeydan ParkıVictor AnıtıNikola Tesla MüzesiKnez Mihailova CaddesiTaş Meydan’ı, St. Mark Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz.

  Tarihi kaleleri, ulusal parkları, masmavi denizi, güzel kumsallarıyla Arnavutluk size huzur verecek, tarihi kilise ve katedralleri, doğal parkları, müze ve sanat galerileri, ayrıca kaliteli kayak merkezlerine düzenlenen kayak turları ile Sofya vaz geçilmezlerinizden biri olacaktır.

  Doğa sporlarına ilgi duyanlar için doğal parkurlara sahip el değmemiş doğa güzellikleri ile Karadağ sizi enerjisiyle büyülerken, güzel kordon boyu, Beyaz Kule’si, Selanik Kalesi, kiliseleri ve müzeleri ile Selanik sizi etkisi altına alacaktır.

  BÜYÜK BALKANLAR TURU – 8 ÜLKE 

  YUNANİSTAN * MAKEDONYA * ARNAVUTLUK * KARADAG *

  HIRVATİSTAN  *   SARAYBOSNA *   SIRBİSTAN  *  BULGARİSTAN

   

  1.Gün – Bursa’dan Hareket

  Akşam saatlerinde  Bursa Kent Meydanından misafirlerimizi aldıktan sonra, özel otobüsümüzle GizmoTur.com  araçiçi ikramlar eşliğinde yola çıkıyoruz. Keşan üzerinden İpsala sınır kapısına ulaşıyoruz. Gümrük işlemlerinden sonra Yunanistan‘a giriyoruz.

   

  2.Gün – İskeçe – Kavala – Selanik

   

  Alexandapouli (Dedeağaç), Komotini (Gümülcine) üzerinden devam edip,Kavala yakınlarında kahvaltı molası alıyoruz. Daha sonra Kavala‘ya hareket ediyoruz.Su kemerleri, Liman, 19 yy Neo Klasik yapıları, İbrahim Paşa Camii, İmarethane, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi ve Heykeli gezileri sonunda Selanik’e doğru yola çıkıyoruz. Öğlene doğru ulaşıp, Selanik‘te görülecek yerler;Osmanlı Hükümet Konağı, Atatürk’ün Evi, Aristoteoles Üniversite Kampüsü, Helexpo İnternational Fuar alanı, Rotonda, Zafer Takı, Beyaz Kule, Tiyatro Binası, Kütüphane, Bedesten, Hamza Bey Camii, “B.İskender Heykeli, Aristoteles  Meydanı, Bizans surları, Eski Selanik, “Ana Poli”, şehrin kuşbakışı seyri sonrası, konaklama SELANİK’te otelimizde. Akşam isteğe bağlı YUNAN TAVERNASI eğlencesi. (50€ Limitsiz içki esliginde)

   

  3.Gün – Selanik- Manastır – Resne – Ohri

   

  Otelde alacağımız kahvaltının ardından, Makedonya’ya (F.Y.R.M) gitmek üzere yola çıkıyoruz. Kavala, Selanik üzerinden Mecitli sınır kapısına ulaşıyoruz. Gümrük işlemlerinden sonra geçip, 20 dakikalık yolculukla Manastır (Bitola)’a ulaşıyoruz. Atamızın okulunu (Askeri lise) geziyoruz. Şirok sokak, İsakiye Camii, Saat Kulesi, Eleni’nin Evi, Telgrafhane, Pekmez Meydanı, Osmanlı’dan kalan Orduevi göreceğimiz yerler arasında. Öğleden sonra Ohri’ye hareket ediyoruz. Yol güzergahında Resne’de, Resne’li Niyazi’nin Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. 1 saatlik yolculukla Ohri’ye ulaşıp, Unesco’nun KültürMirası Listesi’ndeki şehirde; Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ayasofya, Antik Tiyatro, Hacı Turgut Camii ile Türk Çarşısını geziyor ve Meşhur sedef takılarından alışveriş yapıyoruz. İsteğe bağlı dünyanın en derin göllerinden biri olan Ohri Gölü’nde tekne turu yapıyoruz.(Ekstra) Daha sonra otelimize yerleşiyoruz.aksam yemegi, Konaklama OHRİ’de otelimizde.

   

   4.Gün – Ohrıd – Elbasan – Tiran – Bar

   

  Daha sonra, Turumuzun sonunda Arnavutluk’a doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahımızda Elbasan şehrini panoramik olarak gördükten sonra, 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar’ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’ı görüyoruz. 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehirdeki kısa panaromik turumuzda; Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler arasındadır. Daha sonra İşkodra’ya ulaşıp Karadağ ile Arnavutluk arasında sınır oluşturan İşkodra Gölü’nün ucunda kurulu şehri panaromik olarak görüyoruz. Kısa bir yolculukla Karadağ’a geçip, akşam geç saatlerde BAR’a ulaşıyoruz.Aksam yemegi,geceleme BAR’da veya Suto More’de otelimizde.

   

  5.Gün     Budva – Kotor – Dubrovnik – Neum

   

  Sabah kahvaltısından sonra otelimizden ayrılıp, kısa bir yolculukla BUDVA’ya ulaşıyoruz. Öncelikle,  Zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu bir multi milyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem Sveti Stefan’ı görüyoruz. Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezip, korunaklı konumu sayesinde Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen Kotor’a geçiyoruz. Eski Şehir, Tarihi Saat Kulesi, Aziz Tripun ve Nicola Kiliseleri göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Muhteşem doğal güzelliğe sahip Kotor Körfezini geçip, Dubrovnik’e hareket ediyoruz. Yol güzergahımızda  Herceg Novi Kasabasını panaromik görüp, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından Dubrovnik’e ulaşıyoruz. Uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu, muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran şehirde, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, Tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazılarıdır.Akşamüzeri devam NEUMA’Aotelimize varis yerleşiyoruz,aksam yemegi.Konaklama.

   

  6.Gün – Neum – Mostar – Saraybosna

   

  Sabah kahvaltımızın ardından, Daha sonra Mostar’a doğru hareket ediyoruz. Bosna-Hırvat sınırından geçerek ilk durağımız bir Osmanlı Köyü olan Poçitel. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardındanMostar’a ulaşıyoruz. Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam göreceğimiz yerler arasındadır.Öğleden sonra  Saraybosna’ya ulaşıp, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan şehirde turumuzu yapıyoruz. Meşhur Baş Çarşı,Tarihi Osmanlı Hanı, Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’teFranz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğimiz Ferhadiye Caddesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz,aksam yemegi, Konaklama SARAYBOSNA’daki otelimizde.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

  7.Gün – Saraybosna – Belgrad

   

  Sabah alacağımız erken kahvaltının ardından, Sırbistan’a hareket ediyoruz. Öğle saatlerinde Belgrad’a ulaşıyoruz. Panoramik şehir turumuz sırasında Kale Meydanı, Askeri Müze,İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi,  Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından, akşamüzeri otelimize yerleşiyoruz,aksam yemegi Konaklama BELGRAD’ta otelimizde. Akşam isteğe bağlı ünlü Scadarlija Caddesi’ndeki restaurantlarda Balkan Gecesi seçeneği.

   

  8.Gün   Belgrad – Niş – Üsküp

   

  Sabah kahvaltısından sonra, Skopje’ye(Üsküp) doğru yola çıkıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Makedonya’ya girip, öğle saatlerinde Üsküp’teyiz. Taş Köprü, Makedonya Meydanı, Üsküp Kalesi, Kapan ve Sulu Hanları, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Çifte Hamam ve Davut Paşa Hamamları, Rahibe Teresa Anıtı görülecek yerler arasındadır. Çarşıda alışverişleriniz için serbest zaman,  otelimize yerleşme.aksam yemegi Geceleme ÜSKÜP’te otelimizde.

   

  9.Gün – Üsküp – Sofya

   

  Otelde alacağımız kahvaltının ardından Bulgaristan’a hareket ediyoruz. 3,5 saatlik yolculuğun ardından Sofya’ya ulaşıyoruz. Panoramik turumuzda öncelikle iç ve dış mimarisi ile çarpıcı özelliklere sahip olan ve Balkanların en büyük kilisesi olan Aleksandr Nevski Katedrali’ni görüyoruz. Daha sonra, Balkanların en büyük kütüphanelerinden biri olan Milli Kütüphane’nin ve Sofya Üniversitesi’nin görülmesi, Mimari özellikleri ile ilgi çeken Merkez Bankası’nın binasının yanından geçerek, neo klasik stilde inşa edilmiş olan Milli Bulgar Tiyatrosu’nda resim molası veriyoruz. Günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Ulu Camii’yi görüp, daha sonra Meclis Binası’nın yanından yürüyerek şehrin simgesi Sofya Heykeli’ne bakış ve  Aya Nedelya Kilisesi’nin görülmesi. Banyabaşı Camii(kadı Seyfullah Efendi Camii) ziyareti. Turumuzun sonunda alış veriş için serbest zaman veriyoruz. Akşamüzeri otelimize yerleşiyoruz,aksam yemegi,Konaklama Sofya’da otelimizde.

   

  10.Gün  Sofya – Plovdiv – Kapıkule – Edirne Üzerinden Bursa’ya Varış 

   

  Sabah kahvaltısının ardından, Plovdiv’e hareket ediyoruz. Burada yapacağımız şehir turunda, Osmanlı’dan kalan Çifte Hamam,Sultan Murat tarafından yaptırılan Muradiye Camii(Cuma Camii), Şehre adını veren Philipopolis şehrinin Stadyumu, ve 2. Philip Heykeli, Eski Türk Mahallesi görülebilir.  Daha sonra Hasköy üzerinden Svilengrad yolu ile Kapıkule Sınır Kapısı’na ulaşıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ve free-shop alışverişi için serbest zamanın ardından Türkiye’ye geçiyoruz. Gezimiz son buluyor ve bir dahaki GizmoTur.com organizasyonlarında buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  YAKINLARDAKİ DİĞER TURLAR


  4 Gün 3 Gece
  Sorunuz.

  8 Gün 7 Gece
  Sorunuz

  2 gün 1 gece
  Sorunuz

  3 Gün 2 Gece
  Sorunuz

  BLOG YAZILARI

  © 2023 Gizmo Turizm. Tüm hakları saklıdır