0224 223 23 21 - 0850 532 23 21 - 0554 936 15 16 bilgi @ gizmotur.com

  ESKİŞEHİR

  Son yıllarda gerçekleştirilen kültür, sanat ve mimarlık atılımlarıyla bir dünya şehri haline gelen hatta Anadolu’nun Venedik’i olarak adlandırılan Eskişehir, modern bir öğrenci kenti olmasının verdiği enerji ile Orta Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri oldu. Porsuk Çayı’nın etrafında kurulmuş olan şehir, Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden olan Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

  İki tane senfoni orkestrasının, çeşitli sanat merkezlerinin bulunduğu bu güzel şehirde uluslararası festivaller de gerçekleşiyor. Hititlerden bu yana önemli bir merkez olan Eskişehir turları, gezmekten büyük keyif alacağınız bir yer.

  Odunpazarı gezisi de tarihi evleri ve sokakları ile Eskişehir’in en çok tercih edilen turlarından. Osmanlı mimarisinin en canı halini görebileceğiniz cumbalı ve süslemeli ahşap evler arasında yer alan dar sokaklarda dolaşırken kendinizi bambaşka bir çağda gibi hissedeceksiniz. Birbirinden güzeltur fırsatları, günübirlik ya da haftasonu tatil turları ile gezebileceğiniz bu tarihi bölge, sizi bambaşka bir döneme götürecek.

  Eskişehir’de Gezilecek Yerler

  Anadolu topraklarında neredeyse eşsiz bir kent olan Eskişehir, tarihi güzelliklerinin yanı sıra modern bir kent olmanın ayrıcalıklarını da sunuyor. Birbirinden güzel parkları, yapay plajları, kültür ve sanat binaları ile müzeleri olan bu kentte göreceğiniz pek çok şey bulunuyor. Günübirlik Eskişehir turlarıyla at binme keyfinden plaj eğlencelerine kadar pek çok seçenek sunan Kent Park, Eskişehir turu içerisindeki en güzel yerlerinden bir tanesi. Porsuk Çayı’nda bot ya da gondol gezisi yapabilir, yine çay üzerinde yer alan Şehr-i Aşk adasında sevginizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

  Şeyh Edebali Türbesi, Kurşunlu Camii, Seyyit Battal Gazi Külliyesi, Nasrettin Hoca’nın Evi, Yunusemre Külliyesi gibi tarihi ve mimari güzellikler de Eskişehir turları ile sizi bekliyor. Uzun bir tarihe sahip olan bu kentin geçmişine bir yolculuk yapmak için Midas yazıtlarını görebilir, Kümbet Asar Kalesi’nde kayaya oyulmuş Frig yapılarını görebilirsiniz.

  Uçak Müzesi, Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi gibi çeşitli müzelerin bulunduğu kentte ünlü Devrim Arabası’nı görebilir, Atlıhan Çarşısı’nda lületaşından yapılmış hediyeliklere bakabilirsiniz. Eski meyve-sebze halinin yenilenmesi ile yapılan Haller Gençlik Merkezi, birbirinden güzel cafeleri, restoranları ve Tepebaşı Sahnesi ile keyifli bir dinlence sağlıyor.

  Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde ise yerli ve yabancı cam sanatçılarının birbirinden çarpıcı işleri sizi bekliyor. Türkiye’de işlenmiş lületaşının tek çıktığı yer olan Eskişehir gezi rotasında birbirinden güzel lületaşı eşyalar sizi bekliyor. Şehre tepeden bakmak ve huzurlu ortamın tadını çıkarmak içinŞelale Park’ı gezebilirsiniz. Eskişehir’de yoğun olan Tatar nüfusunun ünlü yemekleri çiğ börek ve balaban köftesinin tadına bakmayı da unutmayın.

  Eskişehir’den ne alınır?

  Eskişehir turunuzda sevdiklerinize hediyelik olarak lületaşından yapılan biblo ve süs eşyaları alabilirsiniz. Birbirinden güzel tekstil ürünlerini de oldukça uygun fiyata bulabilirsiniz. Cam ve seramik ürünler, met ve nuga helvası ve şehri tanıtan biblo, magnet, seramik eşyalar gibi hediyelikler alabilirsiniz.

  Değerli Misafirlerimiz;
   
  Sabah 06:00 Bursa Kent Meydanından GizmoTur.com  araçiçi ikramlar eşliğinde yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuğun ardından modernliği, tarihi ve kültürü ile dikkat çeken Eskişehir’e varıyoruz. Gezimize ilk olarak Havacılık Müzesinden başlıyoruz. Rehberimiz eşliğinde havacılık müzesini geziyor ve daha sonra Türkiye’nin ilk otomobili olan ve Eskişehir’ de TCDD bünyesinde 4,5 ayda üretilen Devrim adlı arabayı görmek üzere aracımıza binip yola koyuluyoruz. Devrim arabasının tarihini rehberimizden dinledikten sonra fotoğraflarımızı çekip tekrar aracımıza binerek Eskişehir’in en büyük parkalarından bir tanesi olan Sazova parkına gidiyoruz. Burada bulunan Sabancı Uzay Evi Ve Bilim Deney Merkezini geziyoruz. (ekstra) Sazova parkının içinde bulunan trene biniyoruz, parkın etrafını trenle geziyoruz ve rehberimiz bize korsan gemisi, masal şatosu ve su altı dünyasını (akvaryum) gezdiriyor.
   
  Sonraki durağımız içinden nehir geçme özelliği olan ve modern şehirciliğe örnek gösterilen Odunpazarı semtine gidiyoruz. Osmanlı sivil mimari özelliklerini koruyan, kıvrımlı taş yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini ve folklorik değerlerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiş olan Odunpazarı semtinde Odunpazarı Evlerini fotoğraflayıp sokaklarını adım, adım keşfediyor ve rehberimizden Odunpazarı hakkında bilgi alıyoruz. Yine aynı semtte bulunan Kurşunlu Külliyesi’ni gezip Osmanlı Evinde çaylarımızı yudumluyoruz.
   
  Sonraki durağımız Atlıhan çarşısı, burada yörenin ünlü Lületaşı atölyelerini gezip alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Daha sonra Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesini geziyor ve hemen ardından yine aynı bölgede bulunan Bal Mumu Müzesine gidiyoruz. Öğle yemeğinde çi börek yemek üzere meşhur çibörek evine gidiyoruz (ekstra)
   
  Yemekten sonra Porsuk çayı üzerinde bulunan gondollara binerek (ekstra) o güzel Venedik atmosferini ülkemizde de yaşamış olmanın hazzını duyuyoruz. Daha sonra Porsuk çayı üzerinde bulunan ve 270 bin metrekarelik bir alanda kurulmuş bulunan Kent parkı gezerek içindeki suni plajı da görmenin zevkini yaşıyoruz. Kent park gezimizin ardından Haller gençlik merkezinde soluklanıp çay molası veriyoruz ve ardından şelale parkına gidiyor ve kenti panaromik olarak resmediyor ve Bursa’ya doğru yola çıkıyoruz.
   
  Akşam yemeğimizi Bursa yolu üzerinde bulunan Bozüyük Genç Ömür Dinlenme tesislerinde yiyoruz. (ekstra)
   
  Yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuktan sonra Bursa’ya varıyoruz. Gezimiz son buluyor ve bir dahaki GizmoTur.com organizasyonlarında buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  YAKINLARDAKİ DİĞER TURLAR


  Günübirlik
  Sorunuz

  7 Gün 6 Gece
  Sorunuz

  8 Gün 7 Gece
  Sorunuz

  Günübirlik Tur
  Sorunuz

  BLOG YAZILARI

  © 2023 Gizmo Turizm. Tüm hakları saklıdır