0224 223 23 21 - 0850 532 23 21 - 0554 936 15 16 bilgi @ gizmotur.com

  KAPADOKYA

  Benzersiz Peribacaları oluşumuyla tüm dünyanın en çok ilgi gösterdiği yerler arasında olan Kapadokya turları, başta Nevşehir’in Göreme, Ürgüp ve Avanos bölgeleri olmak üzere geniş bir alana yayılıyor ve insanları büyülemeye devam ediyor. 5000 yıldan uzun ve kendine özgü tarihi ile benzersiz coğrafi güzelliklerin birleşmesiyle unutulmaz bir deneyim sunan Kapadokya turuTürkiye’nin en çok turist çeken yerlerinden bir tanesi.

  Adı Persçe “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, 60 milyon yıl önce yaşanan volkanik hareket sonucu bölgeyi kaplayan lavların akarsular tarafından aşındırılmasıyla oluşmuş bir bölge. Çok eski çağlardan beri insanların yaşadığı bu coğrafya, Roma’nın şiddetinden kaçan ilk Hıristiyanların önce sığınma noktası, sonra da eğitim ve felsefe merkezi haline geldi ve bugüne kadar kalan birbirinden güzel eserlerin ev sahipliğini yaptı.

  Tarih boyunca önemli bir kültürel merkez olan Kapadokya, birbirinden güzel atmoferde otellerde konaklayarak size doğa ile tarihin muhteşem dansına şahit olma şansı sunuyor.

  Kapadokya Turu Fırsatları

  Yılın her dönemi farklı güzellikler barındıran bu bölgeyi 19 Mayıs Kapadokya turları, Ramazan ve Kurban bayramı tatilleri ve yılbaşı turları ile ziyaret edebilir, 23 Nisan Kapadokya turu ile ailece keyifli bir kültür gezisi yapabilirsiniz. Kapadokya gezileri, ucuz haftasonu turları olarak da oldukça revaçta. Bayramda yılın her dönemi hayranlıkla gezeceğiniz bu bölgede en iyi konaklama ve günlük tur seçenekleri de sizi bekliyor. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı Kapadokya turlarıfırsatlarını kaçırmayın! Gruppal yurtiçi turları ile siz de daha önce ülke içinde görmediğiniz birçok yeri keşfedebilir, kolay ödeme seçenekleri ile bütçenizi sarsmadan gezebilirsiniz.

  Kapadokya’da Gezilecek Yerler

  Peribacalarının içine oyulmuş tarihi mağaraların her birinin sizi tarih içerisinde bir yolculuğa çıkaracağı Kapadokya’nın en güzel manzaraları elbette Göreme Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Engebeli coğrafyası ve gözden uzak olmasıyla tarih boyunca inzivaya çekilmek ya da gizlenmek isteyenlere güvenli bir alan sunmuş olan Peribacaları içerisindeki manastırları, kiliseleri, depoları ve şarap mahzenlerini görebileceğiniz Milli Park’ta hem doğanın muhteşem görkemini hem de başta Bizans döneminden olmak üzere sayısız tarihi eseri görebilirsiniz.

  Bölge geleneklerini, el sanatlarını ve yaşamını görmek içinse tarihi bir konakta hizmet verenKapadokya Sanat ve Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Göreme ve Zelve açıkhava parkları da Kapadokya’nın zamanın ötesinde olan güzelliğine hayran olmak için gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

  Kapadokya bölgesinde birçok vadi de bulunuyor. Akarsu aşındırmaları sonucu oluşan bu vadiler, doğal güzelliklerinin yanı sıra tünellerle birbirine bağlı kiliselere ve mağaralara da ev sahipliği yapıyor. Başta Ihlara Vadisiolmak üzere Zemi Vadisi, Güllüdere Vadisi, Dervent Vadisi gibi vadilerde yürüyüş yapabilir, at ya da arazi araçlarıyla keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bu vadilerde ve Kapadokya’nın genelinde yer alan kiliseler, özellikle Hıristiyanlığın doğuş yıllarında büyük öneme sahip yerler olarak büyük bir mirası barındırıyorlar; Selime Manastırı, Kızıl Kilise ve Vaftizci Yahya Kilisesi başta olmak üzere birbirinden güzel eserlere ve süslemelere sahip bu kiliseleri ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

  Bölgeye hâkim bir noktada bulunan Uçhisar Kalesi, bölgedeki sayısız yer altı şehirleri arasında en büyüklerinden olan Derinkuyu ve Mazı ve Kaymaklı yer altı şehirleri de bölgede günübirlik tur fırsatlarıyla görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bu gizli şehirlerde gezerken zaman içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Ve elbette Kapadokya’nın gündoğumu güzelliğine şahit olmak ve bu unutulmaz mekânı aklınıza kazımak için balon turunaçıkmayı unutmayın! Uygun fiyatları olan bu turlarla bölgeye yukarıdan bakacak, tatilinizi unutulmaz hale getireceksiniz.

  Kapadokya’da Ne Yemeli?

  Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi burada da her bütçeye uygun sayısız restoran sizi bekliyor. Kayaların içine oyulmuş salonlarda hizmet veren lüks restoranlardan köşe başındaki dönerciye kadar birbirinden güzel lezzetleri bulabileceğiniz Kapadokya’da Türk ve özellikle Orta Anadolu yemeklerinden en güzelleri sizi bekliyor. Buğday, bulgur, koyun eti ve nohut, bölge yemeklerinde en sık kullanılan malzemeler arasında yer alıyor.

  Başta testi kebabı olmak üzere çömlek fasulyesi, bulgur ve tutmaç çorbası, gendime, keme çorbası,Kayseri mantısı, kabak çiçeği ve patlıcan dolması, kayısı yahnisi gibi lezzetler, Kapadokya’da sizleri bekliyor. Genellikle toprak kaplarda pişen bu lezzetlerin tadına doyamayacaksınız. Dilerseniz uzun bir geçmişe sahip şarap kültürünün yerel örneklerinin tadına bakabileceğiniz Kapadokya restoranlarında Orta Anadolu’nun en güzel yemeklerinin tadını bu muhteşem atmosferde çıkarın.

  Kapadokya’dan ne alınır?

  Kapadokya turunda mutlaka almanız gerekenlerden biri şaraptır. Bölgenin şarapları çok güzeldir. Ürgüp’te birçok dükkanda şehri tanıtan takı, süs ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Peribacası objeleri ve Kapadokya bebekleri oldukça güzel hediyeliklerdir. Yine bölgeye özel testilerden alabilirsiniz.

  Değerli Misafirlerimiz;

  1.Gün : Ihlara Vadisi – Derin Kuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehiri – Göreme Vadisi

  Gece saat: 22.00 Bursa Kent Meydanından hareketle turumuzu GizmoTur.com araç içi ikramlar eşliğinde turumuza başlamak üzere yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz esnasında Bozüyük Genç Ömür Dinlenme Tesisleri, Sivrihisar Başkent Dinlenme Tesisleri ve Şerefli Koçhisar Başkent dinlenme tesislerinde ihtiyaç molası ardından sabah saatlerinde Ağaçlı Dinlenme Tesislerine vararak tur rehberimiz ile buluşuyor ve sabah kahvaltımızı bu tesislerde alıyoruz. (Extra)

  Kahvaltımızın ardından ilk durağımız Melendiz Irmağının oluşturduğu, içerisinde güvercinlikler ve kaya kiliselerinin de bulunduğu 14 km uzunluğundaki Ihlara Vadisi’ne gidiyoruz. Ihlara Vadisi içinde yapacağımız yürüyüş esnasında Ağaçaltı Kilisesi veya Yılanlı Kiliseyi de görüyoruz. İkinci durağımız; düşman baskınlarından kaçan binlerce kişinin, aylarca yaşayabileceği bir mühendislik harikası olan Derinkuyu Yeraltı Şehri veya Kaymaklı Yeraltı Şehri. İnsanların yerin altında yaptıkları bu ilginç şehri gezerken hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Yeraltı kentinin hemen ardından Uçhisar istikametine doğru yol alıyoruz. Güvercinlik Vadisini ve Uçhisar Kalesinin fotoğrafını çekip öğle yemeğimiz için restorana gidiyoruz. Yemekten sonra taşlarıyla meşhur Kapadokya’nın taş mağazasında taş işçiliği hakkında bilgi alıyoruz. Eski adı Korama olan Göreme Vadisini tepeden seyir yaparak manzara parkına gidiyoruz. Gezilerimizin bitiminde otele yerleşme.(Zamanın kısıtlılığı ve programda ki yoğunluk nedeniyle otele geç girme ihtimali yüksektir. Bu nedenle siz değerli misafirlerimizin hazırlıklı olmalarında yarar vardır) Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Dileyenler misafirlerimiz ile yemek sonrası bu turun olmasa olmazlarından yöreye özgü Türk Gecesine ( Kuzu Gecesi ) gidiyoruz (Extra) .

   

   

  2. Gün: Asmalı Konak – Devrent Vadisi – Paşabağı – Avanos

  Değerli misafirlerimiz otelde alacağımız ( Kahvaltı öncesi BALON TURU 310 TL veya ATV TURU 90 TL Ekstra ) açık büfe sabah kahvaltısı sonrasında valizlerimizle birlikte otelden ayrılıyoruz. İlk durağımız Ürgüp içinde Asmalı Konağı görüp Şarap Mahzenlerini ve Kapadokya’nın lezzetli şaraplarını tatma imkânı buluyoruz. Şapkalı Peribacalarını görebileceğimiz Devrent Vadisi ve Paşabağ’ına gidiyoruz. Burada peri bacaları arasında dolaşıp fotoğraf çektikten sonra ilginç peri bacası oluşumlarının içlerine girip ziyaret ediyoruz. Sonrasında çanak-çömleği ile meşhur Avanos’a gidiyoruz. Burada ki ilk olarak öğle yemeğimizi yemek üzere Restoran’a geçiyoruz. (Ekstra) Öğle yemeğimizin hemen ardından Avanos’ta Kızılırmak’ı görüp çamurundan yapılan çanak-çömleklere dair bilgi alıyoruz. Göreme vadisi içerisindeki Göreme Açık Hava Müzesini geziyoruz. Kaya kiliseleri (Elmalı, Yılanlı Kiliseleri) , Yemekhane, Mutfak, Kiler ve İncil’in baştan sona resmedildiği Tokalı Kilise ’de göreceğimiz yer arasında bulunmaktadır. Burada gezimizi sonlandırıp Bursa’ya hareket ediyoruz. Bursa iline vardığımızda siz değerli misafirlerimizle bir dahaki GizmoTur.com organizasyonlarında buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  YAKINLARDAKİ DİĞER TURLAR


  Günübirlik
  Sorunuz

  7 Gün 6 Gece
  Sorunuz

  8 Gün 7 Gece
  Sorunuz

  Günübirlik Tur
  Sorunuz

  BLOG YAZILARI

  © 2023 Gizmo Turizm. Tüm hakları saklıdır