0224 223 23 21 - 0850 532 23 21 - 0554 936 15 16 bilgi @ gizmotur.com

Küçük Balkan Turları

Doğanın, yeşilin ve mavinin tüm canlılığıyla gülümsediği, tarihin nakış gibi işlenmiş dokusunun hala korunduğu sımsıcak insanların diyarı Balkanlar herkesin görmesi ve tanıması gereken bir coğrafya. Yurt dışı turlarının en eğlenceli bir o kadar da kültür dolu turlarından biridir Balkan Turları…

Hem Avrupa hem de Osmanlı mimarisini bir arada barındıran Üsküp’te Vardar Nehri üzerine kurulmuş Taş Köprüyü, Türk Çarşısı’nı, doğal park ve bahçeler ile Rahibe Teresa’nın Evi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Meşhur Mostar Köprüsü ile tanıdığımız Mostar dar sokakları ve kendine özgü mimarisiyle mutlaka görmeniz gereken önemli şehirlerden biridir. Mostar Köprüsü Osmanlı döneminde inşa edilmiş, savaş döneminde yerle bir olmuş, fakat savaştan sonra yapıldığı yılların aslına uygun olarak aynı ölçülerde, aynı taşlar kullanılarak yeni baştan inşa edilmiştir. Bu güzel hikâyeye sahip köprüyü dünya gözüyle mutla görmeli ve fotoğraflamalısınız.

Makedonya’nın cenneti olarak adlandırılan Ohrid büyük bir gölün etrafına kurulmuş tarihi ve doğal güzellikleri günümüze dek korunmuş bir şehirdir. Ohrid sokaklarını yürüyerek arşınlamalı, Ohrid Kalesi’ni, Plaoshnik Kilisesi’ni, National Ohrid MuseumNational Park Galicica’yı ziyaret etmelisiniz. Ardından Makedonya’nın diğer bir şehri Manastır’da Atatürk’ün zamanında eğitim gördüğü ve şu an müze olarak kullanılan Manastır Askeri İdadisini ziyaret etmeli ve anı defterine küçük bir not düşmelisiniz. Ayrıca Manastır’daki Saat KulesiHaydar Kadı Camii2. Philip Heykeli ve Kapalı Çarşı görmeniz gereken yerlerdendir.

Balkan turunun vazgeçilmez noktası Saraybosna, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini içinde barındırmaktadır.  Eski Şehir denilen bölge tarihi yapıların toplandığı bir yerdir ve burada; Gazi Hüsrev Bey CamiiKatolik ve Ortodoks KatedraliLatin KöprüsüSvrzo EviKurşunlu MedresesiMorica HanBaş Çarşı görülmeye değer mekânlardır.

Tuna ve Sava Nehirlerinin tam ortasında kurulmuş kendine has şehir Belgrad’da Belgrad KalesiSaat KulesiKalemeydan ParkıVictor AnıtıNikola Tesla MüzesiKnez Mihailova CaddesiTaş Meydan’ı, St. Mark Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Tarihi kaleleri, ulusal parkları, masmavi denizi, güzel kumsallarıyla Arnavutluk size huzur verecek, tarihi kilise ve katedralleri, doğal parkları, müze ve sanat galerileri, ayrıca kaliteli kayak merkezlerine düzenlenen kayak turları ile Sofya vaz geçilmezlerinizden biri olacaktır.

Doğa sporlarına ilgi duyanlar için doğal parkurlara sahip el değmemiş doğa güzellikleri ile Karadağ sizi enerjisiyle büyülerken, güzel kordon boyu, Beyaz Kule’si, Selanik Kalesi, kiliseleri ve müzeleri ile Selanik sizi etkisi altına alacaktır.

KÜÇÜK BALKAN TURU – 10 ŞEHİR

Dedeağaç – Gümülcine – İskeçe

Kavala – Selanik – Üsküp – Ohri – Struga – Sofya – Filibe

1.GÜN – Dedeağaç – Gümülcine – İskeçe – Selanik

Akşam saatlerinde  Bursa Kent Meydanından misafirlerimizi aldıktan sonra, özel otobüsümüzle GizmoTur.com  araçiçi ikramlar eşliğinde yola çıkıyoruz.Tekirdağ üzerinden ipsala sınır kapısına varış yapıyoruz.Pasaport ve gumruk islemlerimizin tamamlanması ardindan Dedeağac , Gumulcine ve Iskece uzerinden Kavala`ya varisimizi gerceklestiriyoruz. Kavala`ya varisimiz ardindan sabah kahvaltisi ve enfes Kavala kurabeyilerinin tadina bakmak icin mola veriyoruz.Kahvalti molasi sonrasi essiz guzelligi ile dikkat ceken Kavala sahillerinde kisa sureli bir fotograf molasi verip Selanik`e dogru yola cikiyoruz.Selanik`e varışımıza müteakip  sehir turumuza basliyoruz.Yapacağımız   şehir gezimizde, Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini görüyoruz. Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi ve şu an Türk konsolosluğunun da bahçesinde bulunduğu Ulu Önder Atatürk’ün evini ziyaret ettikten sonra Selanik teki otelimize yerleşiyoruz .Akşam istek üzerine Taverna ‘ya gidiyoruz.( extradır.)

2.GÜN – Üsküp – Ohri

Sabah kahvaltımız otelimizde aldıktan sonra  Uskup e doğru yola cikisimizi gerceklestiriyoruz .Varisimiz ardindan Üsküp Şehir turumuza başlıyoruz; Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehir olan Üsküp’ü tanıtan yarım günlük panoramik bir tur yapacağız. Gezilecek yerler arasında Eski Tren Garı, Üsküp doğumlu hayırsever Rahibe Teresa’nın anıtı ve evi, Taş Köprü, Kale, Osmanlı döneminden kalma Eski Şehir, Çarşı ve Osmanlı’nın Balkanlar’daki en güzel mimari mirasları arasında yer alan Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri, Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanlar bulunmaktadır. Ohri’ye hareket ediyoruz Konaklama Ohri deki’ teki otelimizde.

 

3.GÜN – Struga – Sofya

Sabah kahvaltımız otelimizde aldıktan sonra  Ohrid gölünün batı kıyısı yönünde ilerleyerek göl kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga’ya ulaşıyoruz. Struga’yı panoramik olarak görerek Ohride varis.Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid’li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz PantAlemon Kilisesi görülecek yerler arasındadır.Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Ohrid Gölü Tekne Turuna katılabilirler.(extradır.)

Sofya ya yola cikis. Varis sonrasi Sofya panoramik şehir turumuza başlıyoruz.Panoramik şehir turumuz esnasında görülecek yerler arasında   Balkanların en büyük kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali , Milli kütüphane, Sofya Üniversitesi, Eski kraliyet sarayı, Neo klasik stilinde yapılmış olan Milli Bulgar Tiyatrosu, Arkeoloji müzesi, Eski Sofya – Sendika şehri, Rotonda Kilisesi bulunmaktadır. Daha sonra meclis binasının yanından yürüyerek Sofya Heykeli’ne panoramik bakış ve fotoğraf molası, Şehrin simgesi olan Banyabaşı camisini ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz ve serbest zaman sonrası otelimize transfer.Konaklama Sofya`da otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenicek olan Bulgar Tavernası Turuna katılabilirler.(extradır.)

4.GÜN  – Filibe – Türkiye

 Sabah kahvaltimiz ardindan (  zamanımız elverdiği ölçüde ) Filibe’ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek yolculuğumuzun ardından şehir turumuza başlıyoruz. 4000 yılık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Kentte en çok ilgi çeken yer şüphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik “Eski Plovdiv” – adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor. Görülecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, Plovdiv’e özel en mükemmel simetrik ev örneği ve orijinal ev düzenlemesiyle, bu günümüzde her türlü kültüler faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve GeorgiMavridi`nin evi, Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu, , Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi ve Hindliyan Müzesi, Türk mimarisiyle oldukça ilgi çeken Cuma Camii, Plovdiv`in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır.Kısa süreli serbest zaman’ın ardından yolculuğumuza başlıyoruz.Gümrük ve pasaport işlemlerinin ve free-shop alışverişi için serbest zamanın ardından Türkiye’ye geçiyoruz. Gezimiz son buluyor ve bir dahaki GizmoTur.com organizasyonlarında buluşmak üzere vedalaşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAKINLARDAKİ DİĞER TURLAR


7 Gün 6 Gece
Sorunuz

2 gün 1 gece
Sorunuz

3 Gün 2 Gece
Sorunuz

9 Gün 8 Gece
Sorunuz

BLOG YAZILARI

© 2021 Gizmo Turizm. Tüm hakları saklıdır