0224 223 23 21 - 0850 532 23 21 - 0554 936 15 16 bilgi @ gizmotur.com

  AVRUPA’NIN ÇIKIŞ KAPISI: PORTO

  Portekiz’in tarihi şehri Porto, Avrupa’nın en batısında yer alıyor. Avrupa’nın çıkış kapısı olarak gösterilen şehir; tarihi yapısı, doğası ve yaşantısıyla farklı bir deneyim sunuyor. Sıcakkanlı insanların bulunduğu Porto sahip olduğu değerlerle Avrupa’nın keşfedilmemiş hazinesi gibi duruyor.

  Portekiz turlarının olmazsa olmazıdır Porto. Gri görünümlü eski bir liman kenti olan Porto aynı zamanda şaraplarıyla da ünlü. Porto gezilecek yerler açısından misafirlerine çok sayıda seçenek sunuyor. Porto Katedrali, Liberdade Meydanı, Batalha Meydanı, şehrin en eski ve tipik yerleşim merkezi olan Riberia bölgesi ,Tore dos Clerigos Kulesi, şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Santa Catarina , Don Luis 1. Köprüsü, Arrabida Köprüsü, şehrin yeni ve modern bölgesi olan Boa Vista görülmesi gereken yerlerden bazıları. Şimdi bu sevimli kentin önemli noktalarını biraz daha yakından tanıyalım.

   

  PORTO’NUN KALBİ BURADA ATIYOR

  Libardade yani Özgürlük Meydanı, şehrin en çok ziyaret edilen yeri. Burada yeni yıl kutlamalarından çeşitli kültürel aktivitelere kadar birçok etkinlik gerçekleşiyor. Yani bir bakıma şehrin kalbi burada atıyor. Meydanın başında belediye binası yer alıyor. Meydandan aşağıya doğru indiğinizde de tam ortada Kral 4. Pedro’nun heykeli bulunuyor. Ayrıca, meydanın üzerinde cafe ve restoranların da bulunduğunu hatırlatalım.

   

  KUŞBAKIŞI PORTO

  Özgürlük Meydanı’nın hemen yakınında olan Clerigos Kulesi, şehrin panaromik görüntüsünü en iyi fotoğraflayabileceğiniz yer. Galata Kulesi’ni andıran bir görüntüye sahip olan Clerigos, şehrin en uzun yapısı durumunda. Kulenin zirvesine ulaşmak için yaklaşık 230 adım çıkmanız gerekiyor. Ancak sahip olacağınız görüntü buna değer.

   

  PORTO KATEDRALİ

  Şehrin merkezinde yer alan katedralin mimarisinden etkilenmemek mümkün değil. Katedral, Roman tarzının en önemli örneklerinden biri. İçeriden yan tarafa geçtiğinizde ise geniş bir avlu ve çinilerle süslenmiş bir alan görüyorsunuz.

   

  TARİHİ BÖLGE RIBEIRA

  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan dünyaca ünlü Ribeira bölgesi ise Porto’nun olmazsa olmazlarından. Burası tarihi mekanların bulunduğu bölge olarak biliniyor. Duora Nehri’nin kıyısında yer alan bölgede günümüzde evler rengarenk. Ayrıca kafeler ve hediyelik eşya dükkanlarına da mutlaka uğrayın.

   

  YEMEK İÇİN NEREYE GİDELİM?

  Porto bir liman kenti olduğu için genelde deniz ürünlerinin olduğu menüler çoğunlukta. Eğer deniz mahsullerine düşkünseniz, Porto sizin için tam bir cennet. Restaurante Cafeina, Camafeu, Pedro Lemos, Casa da Horta ve O Paparico şehrin en popüler restoranlarından.

  Ancak, şehirde öyle bir yer var ki, burayı görmeden dönerseniz, Porto’yu ziyaret etmiş sayılmıyorsunuz. O da Bolhao Market. Market derken bizim pazarlarımız gibi düşünebilirsiniz. Ancak burası çok yönlü bir pazar. Burada salaş lokantalarda balık yiyebilir, fıçıların üzerinde şarap içebilir, ya da meyve sebze satın alabilirsiniz.

   

  PORTO’DAN NE SATIN ALALIM?

  Her yurt dışı ziyaretlerimizde mutlaka küçük de olsa o ülkeyi ya da bölgeyi anımsatacak bir şeyler satın alırız. Portekiz’i simgeleyen hediyelerin başında horozlar ve rengarenk seramikler geliyor. Hediyelik eşya dükkanlarında her bütçeye göre bu ürünleri satın alabilirsiniz. Ayrıca şehrin en ünlü yerlerinden biri olan Grand Plaza Alışveriş Merkezi içinde yer alan antika dükkanına da mutlaka uğramalısınız.

   

  Porto (2) – Lizbon (2) –Sevilla (2) – Granada (1) – Malaga

  YAZ DÖNEMİ

  Türk Hava Yolları Tarifeli Seferi ile

  (Portekiz gidiş, Malaga dönüş)

  22 EYLUL 2017 – 7 Gece 8 Gün

   

  1.Gün       Bursa – İstanbul –  Porto

  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminali önünde siz değerli konuklarımızla 06:30’da buluşma. Bagaj, bilet ve biniş işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK 1451 sefer sayılı uçuşu ile saat 08.35’da Porto’ya uçuş. Yerel saat ile 11:20’da varış. Varışımızı takiben alanda bekleyen özel otobüslerimiz ile panoramik Porto şehir turu .Görülecek yerler arasında Douro Nehri’ ne tepeden bakan Rieira semti tarihi binaları, Bolsa Sarayı, Santa Clara Kilisesi, Se Katedrali (Porto Katedrali), House Of The Prince, Sao Francisco Kilisesi, Sao Bento tren istasyonu, Ponte d Lous I Köprüsü ve Douro Nehri ile panoramik şehir turumuzu tamamlıyoruz. Tur sonrası otelinize transfer. Geceleme otelinizde. 

   

  2.Gün        PORTO

  Sabah kahvaltı sonrası serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ile ekstra olarak gerçekleştireceğimiz Braga & Guimares turu (50 Euro) . Portekiz’in önemli şehirlerinden biri olan Braga ilk durağımız. Braga’da önemli kutsal mekanlardan biri olan ’Dağların İsası Kilisesi’ni (Bom Jesus Do Monte) görüyoruz. 650 basamakla çıkılan bu muhteşem yapı Kuzey Portekiz’in granit yapılarının en güzel örneği. Dindar insanlar kutsal günlerde bu basamakları dizlerinin üzerinde çıkarak kutsal mekana ulaşıyorlar. Braga’dan sonra Portekiz’in eski başkenti Guimares’e hareket ediyoruz. Unesco koruması altında olan Guimares tipik evleri ve meydanlarıyla çok sevimli bir şehir. Guimares’i gördükten sonra Okyanus kıyısındaki güzel manzaralı yoldan Porto’ ya hareket ediyoruz. Varışa istinaden otele transfer ve geceleme otelenizde.

   

  3.Gün        PORTO – LİZBON

  Sabah kahvaltı sonrası Lizbon’a doğru yola çıkıyoruz. Güzergah üzerinde ekstra Fatima & Nazare & Obidos turu (50 Euro) düzenlenecektir.  İlk durağımız olan Fatima’ya doğru yola çıkıyoruz. Meryem Ana’nın 1917 yılında üç küçük çobana görünüp üç sırrı verdiği bu yer, Hristiyanlık’ın en büyük hac ve ibadet merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Fatima’dan sonra Okyanus kıyısına yönelip Nazare adlı, kumsalıyla ünlü balıkçı kentine yöneliyoruz. Ünlü Kaşif Vasco de Gama uzak deniz yolculuklarına çıkmadan önce dua etmek için geldiği Nazare falezlerinden etkilenmemek mümkün değil. Daha sonra, hala 12 Yüzyıl surları ayakta olan, tarihi dokusunu korumayı başarmış Orta Çağ mirası Obidos Kenti’ni geziyor ve Lizbon’a hareket ediyoruz. Varışa istinaden otelinize transfer. Geceleme otelinizde. 

   

  4.Gün        LİZBON

  Sabah kahvaltı sonrası düzenlenecek  panoramik Lizbon  şehir turunda, VII. Eduardo Parkı, şehrin kalbi sayılan Rossio Caddesi, ünlü Libardede Meydanı, Tejo Nehri, São Jorge Kalesi, Alfama Semti, Alcantara Semti, keşifler için uğurlamaların yapıldığı Belem Kulesİ, Belem’ de Keşifler Anıtı ve Jeronimus Manastırı görülecek yerler arasındadır. Şehir turunun ardından arzu eden misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Sintra & Cascais & Estoril & Cabo  de Roca turuna ( 55 Euro) katılabilirler. Portekiz monarşisinin en önemli yazlık sarayı olan Sintra Kraliyet Sarayı’nı panoramik olarak gördükten sonra eski balıkçı mahalleleri ve yazlık evleri ile meşhur Cascais ve Estoril sahili görülecek yerler arasındadır. Avrupa Kıtasının en batı ucu olan Cabo da Roca son durağımız. Gezi sonrası otelimize transferimiz yapılıyor. Tur sonrası otelinize transfer. Arzu eden misafirlerimiz akşamlarını ekstra olarak düzenlenecek olan içkili, müzikli Fado Gecesi gezisine ( 45 Euro) katılarak geçirebilirler. Geceleme otelimizde.

   

  5.Gün        LİZBON – SEVILLA

  Sabah kahvaltısının ardından Sevilla’ya hareket ediyoruz. Varışımızın ardından yapılacak olan panoramik Sevilla şehir gezisinde;

  Amerika Meydanı, İspanya Meydanı, Altın Kule, Santa Cruz Bölgesi, Maria Luisa Parkı görülecek yerler arasındadır. Gezi sonrası otelinize transferiniz yapılıyor. Akşam arzu eden misafirler ile ekstra “Flamenco Gecesi” (45 Euro) içkili, müzikli İspanyol dansları eşliğinde eğlence. Geceleme otelimizde.

   

  6.Gün:   SEVILLA  

  Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan Cordoba turuna (70 Euro) katılabilirler. 785 yılında yapımına başlanan ve 987 yılında tamamlanan Batı İslam Sanatı’nın en etkili ve en büyük yapılarından biri olan Cordoba Camisi Mezquita’yı görüyoruz. Üç kez ilave yapılarak büyütülmüş olan 1013 sütunlu caminin içine 16. Yüzyıl’da 157 sütun yıkılarak, katedral oturtulmuş ve bugünkü halini almış. Ardından bembeyaz evlerin bulunduğu labirent gibi sokakları ile Musevi Mahallesi Judeira, Plaza Myor, Roma Köprüsü, şehir surları ve Almodovar Kapısı göreceğimiz yerler arasında. Gezi sonrası Sevilla’ya dönüyoruz.

   

  7.Gün:   SEVILLA – GRANADA

  Sabah kahvaltısı sonrası Granada’ya doğru yola çıkıyoruz. Varışımızın ardından panoramik Granada şehir turunda görülecek yerler arasında; Bib Lambra Meydanı, Kristof Kolomb Anıtı, Belediye Sarayı, Katedral (dışarıdan) yer almaktadır. Tur bitiminde dileyen misafirlerimizle ekstra Elhamra sarayı turu (65 Euro – Sarayın müsaitliğine bağlı olarak Alhambra Sarayı turu gerçekleştirilir). Elhamra, Gırnata’ya hakim bir tepe üzerindeki düzlükte, savunma kalesi ve saray olarak yapılmıştır. Hantal kale duvarlarının içinde eşsiz güzellikte bir sarayla karşılaşılır. Duvarlarında kırmızı tuğla, damında kırmızı kiremit kullanıldığı için adına da Elhamra, yani “Kırmızı” denmiştir. Tur bitimi otele transfer ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

   

  8.Gün:       GRANADA – MALAGA – İSTANBUL

  Sabah kahvaltısı sonrası Ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu şehir olan Malaga’ya hareket ediyoruz. Varışa istinaden yapılacak panoramik şehir turumuzda Paseo de Parque (Park Caddesi), Plaze de la Merced, Cervantes Tiyatorosu, Puerto Marina (Liman) ve La Alcazaba göreceğimiz yerler arasında. Ardından havalimanına transferimiz gerçekleşiyor. Bilet ve gümrük işlemlerinden sonra Türk Hava Yolları’nın TK 1304 seferi ile saat 17.05’de İstanbul’a uçuşumuz başlıyor. Yerel saat ile 22.15’de İstanbul’ a varışın ardından Bursa’ya hareket ediyoruz. Bursa’ya ulaşıyoruz, gezimiz son buluyor ve bidahaki GizmoTur.com organizasyonlarında buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  YAKINLARDAKİ DİĞER TURLAR


  2 gün 1 gece
  Sorunuz

  3 Gün 2 Gece
  Sorunuz

  9 Gün 8 Gece
  Sorunuz

  BLOG YAZILARI

  © 2023 Gizmo Turizm. Tüm hakları saklıdır