0224 223 23 21 - 0850 532 23 21 - 0554 936 15 16 bilgi @ gizmotur.com

  AMASRA

  Karadeniz turları arasında en beğenilen destinasyonlardan biri olan Amasra, tarih boyunca doğal güzelliğini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Her mevsim ayrı güzellikler sunan manzarası, küçük ve daracık sokakları, limandaki kafe ve restoranları ile bambaşka bir yurtiçi turu deneyimi yaşayacağınız Amasra gezisi için yerinizi ayırtın.

  Denize doğru uzanan bir kara üstünde eşsiz manzara fırsatı sunan Amasra, Batı Karadeniz’in en çok ziyaret edilen bölgeleri arasında yer alıyor. Özellikle balık lokantaları önünde uzun kuyruklar oluşması, bölgedeki lezzetin de ne kadar güzel olduğunun göstergesi oluyor. Ege kıyılarındaymış gibi hissedeceğiniz güzellikleri ve havasıyla, minik evleri ve berrak deniziyle tatil turları arasında yer alacak unutulmaz bir Amasra turu için bavulunuzu hazırlayın.

  Amasra’da Gezilecek Yerler

  Roma dönemine ait Kuşkayası Anıtı, Amasra Kalesi gibi tarihi yerleri gezerek Amasra turlarınabaşlangıç yapabilirsiniz. Şehirdeki plajlar ve denizin dinginliği de gezginler tarafından çok ilgi görmektedir.

  Şehrin birçok yerinde Kraliçe Amastris’in heykellerini görebilirsiniz. Amasra’ya adını veren Kraliçe Amastris’tir. Şehrin geçmişi ile ilgili tüm bilgileri Amasra gezilecek yerler listesi içerisine almanız gereken Arkeoloji Müzesi’nde görebilirsiniz.

  Keyifli bir kültür turu yapacağınız Amasra gezisinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de balık lokantalarıdır. Enfes lezzetler ve mezeleriyle damağınızın bayram edeceği bir tatil geçirebilirsiniz.

  Amasra turunda ayrıca, küçük liman ve büyük liman bölgelerini gezebilir, buradaki çay bahçelerinde ve kafelerde dinlenebilirsiniz. Dilerseniz tekne turu da yapabileceğiniz Amasra’nın renkli merdivenlerini fotoğraflayabilir ya da Amasra Kalesi’nden görünen eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

  Amasra’dan Ne Alınır?

  Çok ufak bir yerleşim bölgesi olan Amasra şehrinden hatıra kalması için ya da sevdiklerinizi mutlu etmek adına bir şeyler satın almak isterseniz, buradaki tezgahlardan ya da minik hediyelik dükkanlarından en beğendiğiniz hediyelikleri alabilir, çarşıları gezebilir, organik tatlı, lokum ve reçellerden satın alabilirsiniz.

  Amasra’da Yapmadan Dönme

  – Amasra Yarımadası’nın etrafında özel yat turlarına katılabilirsiniz. Dilediğiniz yatı çok uygun fiyatlarla kiralayabilirsiniz.

  – Bu tarihi mekanları mutlaka görün: Amasra Müzesi, Şapel, Bedesten, Direkli Kaya, Fatih Camisi, Amasra Kalesi.

  – Mevsimlerine göre değişik balık çeşitlerini burada yiyebilirsiniz. Amasra salatası ve ballı manda yoğurdunu mutlaka yiyin.

  – Ağlayan Ağaç kısmının olduğu yerden tavşan adasını ve Atatürk silüetlerini fotoğraflayabilirsiniz.

  – Bozköy ve Çakraz plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

  – Amasra balık tavasını üretildiği yerden alabilir, yöreye özgü sanatları bulabileceğiniz Çekiciler Çarşısı’nı gezebilirsiniz.

  – Kültür Parkı’nda güneşin batışını izleyebilirsiniz.

  – Çekiciler Çarşısı içinde bardak falına ücretsiz baktırabilirsiniz.

  – Amasra Aquapark’ta eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

  – Amasra’da organik yiyecekleri bulacağınız Galla Pazarı’nı mutlaka gezin.

  1. Gün: TARİHİ KONAKLAR – ARASTALAR – SAFRANBOLU – İNCEKAYA SU KEMERİ

  Değerli Misafirlerimiz;
   
   00.30 Bursa Kent Meydanından GizmoTur.com  araçiçi ikramlar eşliğinde Yalova, İzmit, Adapazarı, Düzce güzergâhını izleyerek sabahın erken saatlerinde Bolu’ya varıyoruz.  
  Abant kavşağındaki dinlenme tesislerinde vereceğimiz sabah kahvaltı molasından sonra (ekstra) Bolu Abant gölüne  gidiyoruz ve burada vereceğimiz serbest zaman sonrası Gerede ve Karabük güzergâhını izleyerek 2 – 2,5 saatlik bir yolculuktan sonra Safranbolu’ ya ulaşıyoruz.
   
   
  Rehberimizle buluşup Safranbolu turumuza başlıyoruz. Safranbolu ruhunu hissedebileceğimiz sokaklardan geçerek Kaymakamlar evi, Cinci Hanı ve Hamamı, İzzet Mehmet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Camii’ ni gezip, avlusundaki güneş saati hakkında bilgi alıyoruz. Daha sonra Hıdırlık Tepesine çıkıyor ve Safranbolu’ nun panoramik görüntüsünü hep birlikte fotoğraflıyoruz. Öğle yemeği için çarşıya iniyor ve yöresel lezzetlerin olduğu bir restoranda yemeğimizi yiyoruz. (Ekstra).Sonrasında Tokatlı Kanyonu ve Cam Terası görmek üzere aracımıza biniyoruz. Bu güzelliklerin ardından otelimize dönüyor akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Daha sonra eski bir Bektaşi köyü olan Yörük Köyüne ulaşıp sırasıyla Sipahi konağını, Hacı Kavas ve Kaymakçıoğlu evlerini, bir dönemin çamaşırhanesi; şimdilerin sanat galerisini geziyoruz. 

   

  2. Gün: KENT TARİHİ MÜZESİ – SAFRANBOLU – AMASRA

  Otelimizde sabah kahvaltımızı aldıktan sonra, Safranbolu merkeze gidip ilk olarak şehri panoramik olarak görebileceğiz Hükümet Konağı ve Saat kulesinin bulunduğu Kale Mevkiine çıkıyoruz. Kent Tarihi müzesi, tüm fotoğraf ve tanıtımlarla Safranbolu’nun geçmişine ışık tutuyor. Bu tarihi şehri ve konakları ardımızda bırakıp Bartın üzerinden Amasra’ya doğru yol alıyoruz. 1,5 – 2 saatlik otobüs yolculuğumuz sonunda Çeşmi-Cihan (Dünyanın Gözü) olarak nitelendirilen limanı ve balığıyla ünlü Karadeniz’in şirin beldesi Amasra’ya geliyoruz. Öğle yemeğimiz tabi ki muhteşem balık, tablo niteliğinde meşhur Amasra salatası. (ekstra) Yemek sonrası müzeyi, Amasra Kalesini, surları, oymacılar çarşısını ve limanı geziyoruz. Alışveriş için serbest zaman verip, 14.00 – 15.00 gibi  Amasra’ dan istemeye, istemeye ayrılıyoruz ve Bartın, Çaycuma, Devrek ( Baston alışverişi ) yaptıktan sonra  Bursa’ ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 23.00 – 24.00 gibi Bursa’ ya varıyoruz ve bir başka GizmoTur.com organizasyonlarında tekrar buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  YAKINLARDAKİ DİĞER TURLAR


  Günübirlik
  Sorunuz

  7 Gün 6 Gece
  Sorunuz

  8 Gün 7 Gece
  Sorunuz

  Günübirlik Tur
  Sorunuz

  BLOG YAZILARI

  © 2023 Gizmo Turizm. Tüm hakları saklıdır