Büyük Balkan Turu – 8 Ülke

Baştanbaşa Balkanlar Turları

Doğanın, yeşilin ve mavinin tüm canlılığıyla gülümsediği, tarihin nakış gibi işlenmiş dokusunun hala korunduğu sımsıcak insanların diyarı Balkanlar herkesin görmesi ve tanıması gereken bir coğrafya. Yurt dışı turlarının en eğlenceli bir o kadar da kültür dolu turlarından biridir Balkan Turları…

Hem Avrupa hem de Osmanlı mimarisini bir arada barındıran Üsküp’te Vardar Nehri üzerine kurulmuş Taş Köprüyü, Türk Çarşısı’nı, doğal park ve bahçeler ile Rahibe Teresa’nın Evi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Meşhur Mostar Köprüsü ile tanıdığımız Mostar dar sokakları ve kendine özgü mimarisiyle mutlaka görmeniz gereken önemli şehirlerden biridir. Mostar Köprüsü Osmanlı döneminde inşa edilmiş, savaş döneminde yerle bir olmuş, fakat savaştan sonra yapıldığı yılların aslına uygun olarak aynı ölçülerde, aynı taşlar kullanılarak yeni baştan inşa edilmiştir. Bu güzel hikâyeye sahip köprüyü dünya gözüyle mutla görmeli ve fotoğraflamalısınız.

Makedonya’nın cenneti olarak adlandırılan Ohrid büyük bir gölün etrafına kurulmuş tarihi ve doğal güzellikleri günümüze dek korunmuş bir şehirdir. Ohrid sokaklarını yürüyerek arşınlamalı, Ohrid Kalesi’ni, Plaoshnik Kilisesi’ni, National Ohrid MuseumNational Park Galicica’yı ziyaret etmelisiniz. Ardından Makedonya’nın diğer bir şehri Manastır’da Atatürk’ün zamanında eğitim gördüğü ve şu an müze olarak kullanılan Manastır Askeri İdadisini ziyaret etmeli ve anı defterine küçük bir not düşmelisiniz. Ayrıca Manastır’daki Saat KulesiHaydar Kadı Camii2. Philip Heykeli ve Kapalı Çarşı görmeniz gereken yerlerdendir.

Balkan turunun vazgeçilmez noktası Saraybosna, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini içinde barındırmaktadır.  Eski Şehir denilen bölge tarihi yapıların toplandığı bir yerdir ve burada; Gazi Hüsrev Bey CamiiKatolik ve Ortodoks KatedraliLatin KöprüsüSvrzo EviKurşunlu MedresesiMorica HanBaş Çarşı görülmeye değer mekânlardır.

Tuna ve Sava Nehirlerinin tam ortasında kurulmuş kendine has şehir Belgrad’da Belgrad KalesiSaat KulesiKalemeydan ParkıVictor AnıtıNikola Tesla MüzesiKnez Mihailova CaddesiTaş Meydan’ı, St. Mark Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Tarihi kaleleri, ulusal parkları, masmavi denizi, güzel kumsallarıyla Arnavutluk size huzur verecek, tarihi kilise ve katedralleri, doğal parkları, müze ve sanat galerileri, ayrıca kaliteli kayak merkezlerine düzenlenen kayak turları ile Sofya vaz geçilmezlerinizden biri olacaktır.

Doğa sporlarına ilgi duyanlar için doğal parkurlara sahip el değmemiş doğa güzellikleri ile Karadağ sizi enerjisiyle büyülerken, güzel kordon boyu, Beyaz Kule’si, Selanik Kalesi, kiliseleri ve müzeleri ile Selanik sizi etkisi altına alacaktır.

Gönderen

Gizmo Turizm

https://gizmotur.com

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir