Portekiz & Endülüs Turu

AVRUPA’NIN ÇIKIŞ KAPISI: PORTO

Portekiz’in tarihi şehri Porto, Avrupa’nın en batısında yer alıyor. Avrupa’nın çıkış kapısı olarak gösterilen şehir; tarihi yapısı, doğası ve yaşantısıyla farklı bir deneyim sunuyor. Sıcakkanlı insanların bulunduğu Porto sahip olduğu değerlerle Avrupa’nın keşfedilmemiş hazinesi gibi duruyor.

Portekiz turlarının olmazsa olmazıdır Porto. Gri görünümlü eski bir liman kenti olan Porto aynı zamanda şaraplarıyla da ünlü. Porto gezilecek yerler açısından misafirlerine çok sayıda seçenek sunuyor. Porto Katedrali, Liberdade Meydanı, Batalha Meydanı, şehrin en eski ve tipik yerleşim merkezi olan Riberia bölgesi ,Tore dos Clerigos Kulesi, şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Santa Catarina , Don Luis 1. Köprüsü, Arrabida Köprüsü, şehrin yeni ve modern bölgesi olan Boa Vista görülmesi gereken yerlerden bazıları. Şimdi bu sevimli kentin önemli noktalarını biraz daha yakından tanıyalım.

PORTO’NUN KALBİ BURADA ATIYOR

Libardade yani Özgürlük Meydanı, şehrin en çok ziyaret edilen yeri. Burada yeni yıl kutlamalarından çeşitli kültürel aktivitelere kadar birçok etkinlik gerçekleşiyor. Yani bir bakıma şehrin kalbi burada atıyor. Meydanın başında belediye binası yer alıyor. Meydandan aşağıya doğru indiğinizde de tam ortada Kral 4. Pedro’nun heykeli bulunuyor. Ayrıca, meydanın üzerinde cafe ve restoranların da bulunduğunu hatırlatalım.

KUŞBAKIŞI PORTO

Özgürlük Meydanı’nın hemen yakınında olan Clerigos Kulesi, şehrin panaromik görüntüsünü en iyi fotoğraflayabileceğiniz yer. Galata Kulesi’ni andıran bir görüntüye sahip olan Clerigos, şehrin en uzun yapısı durumunda. Kulenin zirvesine ulaşmak için yaklaşık 230 adım çıkmanız gerekiyor. Ancak sahip olacağınız görüntü buna değer.

PORTO KATEDRALİ

Şehrin merkezinde yer alan katedralin mimarisinden etkilenmemek mümkün değil. Katedral, Roman tarzının en önemli örneklerinden biri. İçeriden yan tarafa geçtiğinizde ise geniş bir avlu ve çinilerle süslenmiş bir alan görüyorsunuz.

TARİHİ BÖLGE RIBEIRA

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan dünyaca ünlü Ribeira bölgesi ise Porto’nun olmazsa olmazlarından. Burası tarihi mekanların bulunduğu bölge olarak biliniyor. Duora Nehri’nin kıyısında yer alan bölgede günümüzde evler rengarenk. Ayrıca kafeler ve hediyelik eşya dükkanlarına da mutlaka uğrayın.

YEMEK İÇİN NEREYE GİDELİM?

Porto bir liman kenti olduğu için genelde deniz ürünlerinin olduğu menüler çoğunlukta. Eğer deniz mahsullerine düşkünseniz, Porto sizin için tam bir cennet. Restaurante Cafeina, Camafeu, Pedro Lemos, Casa da Horta ve O Paparico şehrin en popüler restoranlarından.

Ancak, şehirde öyle bir yer var ki, burayı görmeden dönerseniz, Porto’yu ziyaret etmiş sayılmıyorsunuz. O da Bolhao Market. Market derken bizim pazarlarımız gibi düşünebilirsiniz. Ancak burası çok yönlü bir pazar. Burada salaş lokantalarda balık yiyebilir, fıçıların üzerinde şarap içebilir, ya da meyve sebze satın alabilirsiniz.

PORTO’DAN NE SATIN ALALIM?

Her yurt dışı ziyaretlerimizde mutlaka küçük de olsa o ülkeyi ya da bölgeyi anımsatacak bir şeyler satın alırız. Portekiz’i simgeleyen hediyelerin başında horozlar ve rengarenk seramikler geliyor. Hediyelik eşya dükkanlarında her bütçeye göre bu ürünleri satın alabilirsiniz. Ayrıca şehrin en ünlü yerlerinden biri olan Grand Plaza Alışveriş Merkezi içinde yer alan antika dükkanına da mutlaka uğramalısınız.

Gönderen

Gizmo Turizm

https://gizmotur.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir