Salda Gölü – Pamukkale Traverten Turu

Salda Gölünü Keşfetmeniz İçin 10 Neden

1. Türkiye’nin Maldivleri Olarak Tanınıyor

Özellikle balayı çiftlerinin tercih sıralamasında başı çeken, kartpostaldan daha güzel bir dünyaya ayak basmak isteyip rüyalarının gerçek olmasını arzulayanların uğrak noktasıdır Maldivler… Dünyanın en gözde tatil bölgeleri arasında gösterilen Maldivler’e gitmek isteyip de iç geçirenler için iyi bir haberimiz var! Uzaklarda Maldivler’i aramayın, Maldivler size çok yakın… Sizleri gürültüden uzak,bembeyaz kumsalları ve turkuaz renkli suları ile “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adlandırılan Salda Gölü’ne bekliyoruz. Sosyal medya üzerinden paylaştığınız fotoğraflara gönül rahatlığıyla ‘Maldivler’ başlığını ekleyebilirsiniz. Kimsenin ayırt edemeyeceğinin garantisini veriyoruz.

Sadece kartpostallık manzarayı görmek bile burayı ziyaret etmeniz için geçerli bir neden.

2. Dünya’daki Mars Özellikleri Taşıyan İki Yerden Biri

Son yıllarda dünya dışında bildiğimiz anlamda yaşamın var olup olmadığına dair araştırmalar hız kazanmış durumda. Bu araştırmalarda en çok üzerinde durulan ‘Kızıl Gezegen’ olarak da bilinen Mars gezegeni…

Salda Gölü’nde dört yıldır araştırma yapan İskoçya’nın Glasgow Üniversitesinden Prof. Dr. Mike Russel, dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yer bulunduğunu, bunlardan birisinin Kanada’nın kuzey bölgesinde, diğerinin de Salda Gölü‘nde olduğunu kaydetti.

Öte yandan İTÜ Öğretim Üyesi Nurgül BALCI ve ekibi Salda Gölü hakkındaki araştırma sonuçlarını, uluslararası bilimsel ‘New Scientist‘ dergisinde paylaştılar. Araştırmaya göre; Salda Gölü’nde bulunan yüksek magnezyum içerikli beyaz kayaçların Mars’ta da bulunması, göldeki benzer koşulların bir zamanlar gezegende de hâkim olduğu fikrini doğurdu.

Kızıl gezegenin sırrını keşfetmek için Salda Gölü’ne gelin!

3. Göz Kamaştırıcı Manzaraya Sahip

Gözü Salda Gölü fotoğraflarına ilk ilişenlerin, görüntünün fotomontaj olduğunu düşünmeleri gayet doğal. Zira böyle kadrajlara sığmaz güzellikleri her yerde, her zaman görmek mümkün değil. Mavi ve yeşilin iç içe olduğu, her hali ayrı bir heyecan Salda Gölü’nde gün ve mevsime göre değişen harikulade manzaraları yakalamak mümkün.

Salda Gölü bu övgü dolu sözleri fazlasıyla hak ediyor. Manzarayı çıplak gözle gördüğünüzde bize hak vereceğinizden eminiz.

Salda Gölü ziyaretçilerine önemli bir hatırlatma yapalım. Salda Gölü tatiliniz boyunca yanınızdan fotoğraf makinenizi eksik etmeyin!

4. Benzersiz Kamp Alanları Var

Salda Gölü ve çevresi koruma altına alındığı için yapılaşma yasak. Turizmin gelişmesi için sadece 2 tane kamp alanı için izin verilmiş. Kamp alanlarında her türlü olanak sağlanmakta. Günlük ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz marketler, lavabo, tuvalet … imkanları bulunmakta. Ayrıca kamp için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Rahatlıkla mangalınızı yada kamp ateşi yakabilirsiniz.

Bembeyaz kumsallara uzanıp elinde kitabı sessizliği dinlemek, arkadaş grubuyla farklı bir kamp deneyim yaşamak, saklı cenneti keşfetmek isteyen herkes Salda Gölü’ne…

5. Salda Gölü’nde Yüzmek Paha Biçilemez

Gerçekten şu dünyada ‘iyi ki yapmışım’ diyebileceğiniz şeylerden biridir Salda Gölü’nde yüzmek. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı, yüzmeye en elverişli plajlar. İki plajın arasında yaklaşık 3 km var. Bu arada, neticede bu bir göl ve bazı yerleri bataklık. Bu nedenle gösterilen yerlerin dışında yüzmeniz tavsiye edilmiyor. Orman Plajı’nı tercih ederseniz, 10-15 metreden daha fazla açılmanız önerilmiyor. Ayrıca koyu renkle yerlerde yüzmek de oldukça riskli. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece bir sorun yok. Haziran ayından Eylül ayının ortalarına kadar Salda Gölü’nde yüzme sezonu açık.

6. Çamur Banyosu Cilt Hastalıklarına İyi Geliyor

Bembeyaz kumsalları, temiz suyu, havası, maviliği, manzarasının yanında Salda Gölü’nün sizlere sunduğu bir güzellik daha var; çamur banyosu…Uzmanlar tarafından çamur banyosunun sayısız faydası olduğu söylenmektedir. Cilt hastalığı, sivilce, eklem ağrıları, sedef gibi problemleri olanlar bu çamurlarla şifa buluyorlar. Cildi yumuşatma, gözenekleri açma, selüloit ve çatlak tedavisi ve toparlama etkisi, antiseptik tesiri ile akne ve sivilceleri yok etme, kırışıklıkları giderme, siğilleri absorbe etme özellikleri bulunduğu biliniyor. Cilde sürülen çamur cildi gerdiriyor ve genç hissetmenizi sağlıyor.

Çamur banyosu ile küçük bir hatırlatma yapalım. Çamur banyosu yapacağınız çamur killi ve çamurun burna hoş gelmeyen bir kokusu olacaktır. İçinde bir çok mineral barındıran ( kükürt, klorür, florür…) çamurdan bu kadar koku gelmesi doğal karşılanmalı…

7. Mavinin ve Yeşilin Bütün Tonları İçiçe

Salda Gölü ziyaretiniz sonrası mavinin ve yeşilin hiç tanımadığınız renklerini tadarak ayrılabileceğinizin garantisini veriyoruz. Salda Gölü ruhunuzun adeta bu tonlarda kaybolacağı farklı bir deneyim olacaktır sizin için. Gerçek mavi, gerçek yeşil, hem yeşil hem mavi…

8. Göl Manzaralı Kayak Merkezi Buluyor

Salda Gölü sadece yazın kavurucu sıcaklarında ziyaret edebileceğiniz nadide mekanlardan biri olmasının yanı sıra kış aylarında da farklı güzelliklerini sunuyor sizlere. Göle yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Salda Kayak Merkezi, göl manzaralı kayak yapabileceğiniz nadir yerlerden biri konumunda. Genellikle, Aralık ayından itibaren Nisan ayı sonlarına kadar karla kaplı olan tepede 50 – 100 cm civarında kar görmek mümkündür.  Doğal bitki örtüsü ile kaplı olan tepenin arazi yapısı 30 cm kar yağışında bile kayak yapmaya uygun hale gelmektedir. Salda Kayak Merkezi’nde şuan için konaklama imkanı bulunmuyor. Konaklama için göl kenarındaki butik oteli kullanabilirsiniz. Salda Gölü yaz aylarındaki doluluk oranına Salda Kayak Merkezi ile erişmeyi hedefliyor.

9. Ülkemizin Nadide Güzelliklerinden Biri

Salda Gölü için burada anlatılanlar ve fotoğraflar tamamen gerçek. Hani bazı yerler vardır anlata anlata bitiremediğimiz. İşte Salda Gölü de o yerlerden biri. Kendinizi bambaşka bir yerde hissedeceğiniz, daha önce niye buruya gelmediğiniz için içten içe kendinize kızacağınız mekanlardan. Salda Gölü’nü görmemiş olanlar, henüz ne kaybettiklerinin farkında değiller maalesef. İnanın Salda Gölü’ne gittiğinizde “iyi ki bu güzelliği yaşamışım” diyeceksiniz.

10. İdeal Bir Hafta Sonu Rotası

Günübirlik keşfe gidebileceğini bu doğa harikası gürültüden ve koşuşturmacadan çok uzak. Dokunulmamış doğası ve benzersiz doğallığıyla bu zamana kadar gizli kalabilmeyi başarabilmiş bir köşe. Sessizlik, doğallık, temizlik ve benzersiz yapısıyla günübirlik kampçılar ve piknikçiler için adeta bir kaçış rotası.

Sonuç olarak burada bunca güzelliği anlatılmaya çalışılan Salda Gölü’nü ziyaret etmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz.

Gönderen

Gizmo Turizm

https://gizmotur.com

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir